Skip to content ↓

Governors

Richard Isley - Chair of Local Governing Body

Type of Governor and Date appointed:    Parent elected 01/03/2019

End of Term of Office: 28/02/2023

Pecuniary or Business Interest: Nil

Membership of any other Governing Boards: Nil

Specific Responsibility:  Chair and Safeguarding

Attendance at meetings 2018-19 academic year: 100%

David Morris - Vice Chair of Local Governing Body

Type of Governor and Date appointed:    OWN trust 01/03/2019

End of Term of Office: 28/02/2023

Pecuniary or Business Interest: Family member employed in school

Membership of any other Governing Boards: Nil

Specific Responsibility:  Vice Chair

Attendance at meetings 2018-19 academic year: 50%

Stuart Mansell - Headteacher

Type of Governor and Date appointed:    Headteacher Ex officio

End of Term of Office: N/A

Pecuniary or Business Interest: CEO, OWN trust; Spouse, Education Safeguarding Consultant 

Membership of any other Governing Boards: OWN trust, Trustee; Paragon Teaching School Alliance, Board Member; Stibbington Greener Future Trust, Trustee.

Specific Responsibility:  N/A

Attendance at meetings 2018-19 academic year: 100%

Nick File - Deputy Head

Type of Governor and Date appointed:    OWN trust 01/03/2019

End of Term of Office: 28/02/2023

Pecuniary or Business Interest: NV employee

Membership of any other Governing Boards: Nil

Specific Responsibility:  Nil

Attendance at meetings 2018-19 academic year: 100%

Lara Sellars

Type of Governor and Date appointed:   Parent Elected 01/03/2019

End of Term of Office: 28/02/2023

Pecuniary or Business Interest: NV employee

Membership of any other Governing Boards: 2nd Nene Valley Brownies, Treasurer.

Specific Responsibility:  Year 3&4

Attendance at meetings 2018-19 academic year: 100%

Sadie Wiles

Type of Governor and Date appointed:   OWN trust 01/03/2019

End of Term of Office: 28/02/2023

Pecuniary or Business Interest: CFO, OWN trust 

Membership of any other Governing Boards: Nil

Specific Responsibility:  SEND

Attendance at meetings 2018-19 academic year: 50%

Katie Brown

Type of Governor and Date appointed:   Staff Elected 30/09/2019

End of Term of Office: 30/09/2023

Pecuniary or Business Interest: NV Employee

Membership of any other Governing Boards: Nil

Specific Responsibility:  Nil

Attendance at meetings 2018-19 academic year: Not in post

Imtiaz Ali

Type of Governor and Date appointed:   OWN Trust 15/09/2020

End of Term of Office: 14/09/2024

Pecuniary or Business Interest: Nil

Membership of any other Governing Boards: Nil

Specific Responsibility:  Nil

Attendance at meetings 2018-19 academic year: Not in post

 

Local Governing Body Members stepped down in the past twelve months.

None in the last twelve months.